(067) 178-37-97
Пишіть нам на вайбер або телеграм 0671783797

Розкладка клавіатури для латинки Івана Лучука

Розкладка клавіатури для латинки Івана Лучука

За цим посиланням можна скачати розкладку для клавіатури на основі Лучуківки: https://drukaryk.com/media/userfiles/source/Luchukiwka.zip 

Для інсталяції виконайте файл setup, в параметрах мови додайте нову розкладку на мову “Англійський США”.

Видалити цю розкладку з компа можна через налаштування “Встановлення і видалення програм” Віндовз.

Розкладка створена в програмі  Microsoft Keyboard Layout Creator (MSKLC)

Скачати цю програму можна тут: https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=102134)

Інструкція, як зробити свою розкладку тут: https://drukaryk.com/jak_stvoryty_svoju_rozkladku_klaviatury/

 

luchukivka

 

Проєкт Івана Лучука (2000 р.) найбільш наближений до “ідеальної” фонетичної будови мови за принципом “один звук - одна літера” (“як чуємо, так і пишемо”).

Додаткові літери створюються за допомогою діяктричних знаків: акут (наголос) або гачек (пташка).

Додаткові літери введені для м’яких приголосних ць, дь, ль, нь, рь, сь, ть, зь і для ж, ч, ш. 

Фонеми [дж], [дз], [дзь] передаються двома літерами dž, dz, dź.

Літери щ, ї, є, ю, я виключені, тому що не передають окремі фонеми. Для йотованих голосних використовується сполучення ja, ji, je, ju. 

Літера "i" після голосного пом’якшує його; в цьому випадку не вживаються літери з діяктрикою.

В подвійних приголосних, які передають довгі приголосні звуки, пом’якшення позначається на другій літері.

Проблема цього варіанту латинки - не зрозуміло, як передавати пом’якшення приголосного, у якого немає спеціальної літери з діяктрикою. Наприклад, в словах: бюджет, дежавю, свято, обличчя, збіжжя, піддашшя тощо.

 

Luchukiwka2

Luchukiwka3

Luchukiwka4

 

За основу взята розкладка "США міжнародна". До основної розкладки додано три літери: ž, š, č. 

М'які приголосні набираються двома способами:

1) через клавішу AltGr,

2) через “мертву” клавішу, яка знаходиться на місці клавіші Ž (Ж).

 

Спосіб №1 -  натискаєте і тримаєте клавішу AltGr (або ліві Ctrl+Alt), потім клавішу, яка позначає твердий приголосний - набирається літера з діяктрикою, що позначає м'яку приголосну. Щоб набрати велику літеру, разом з AltGr натисніть і тримайте Shift. Якщо треба набрати багато великих літер, увімкніть CapsLock, натисніть і тримайте AltGr, потім відповідні клавіші.

 

Спосіб №2 зручни при наборі “в сліпу”. Щоб набрати ź, натискаєте “мертву” клавішу, відпускаєте її, потім натискаєте z. Щоб набрати Ź, натискаєте “мертву” клавішу, відпускаєте її, потім натискаєте Shift+z. Або, щоб набрати багато великих літер, увімкніть CapsLock, натисніть “мертву” клавішу, відпустіть її, потім натискайте потрібні клавіші. Цей спосіб дає таку саму швидкість набору, як і набирання комбінації приголосна + м’який знак, але набраний текст виходить коротший.

 

Особливості використання “мертвої” клавіші.Щоб набрати ž, натисніть цю клавішу два рази. Щоб набрати  Ž, натисніть цю клавішу, потім Shift і цю клавішу, або Shift,  і два рази цю клавішу, або увімкніть CapsLock і натисніть цю клавішу два рази.

 

Знаки пунктуації. На своїх місцях збережені кома, крапка, знак питання, прямий і зворотній слеші. Інші знаки перенесені “під клавішу AltGr”. Додані два тире (велике і мале) на клавішу з дефісом (хто набирає тексти, знає для чого). Кутові лапки розміщені на клавішах з комою і крапкою. Двокрапка і крапка з комою перенесені з “мертвої“ клавіші на клавішу зі знаком питання.  

 

Додаткові цікавинки розкладки:

1) літера Ї;

2) можна набирати голосні з акутом для позначення наголосу (так само, як м’які приголосні);

3) літерою W можна передавати нескладовий U. Таким чином створюється ще одне правило чергування. Наприклад, Ľviw (називний), Ľvova (родовий). Для нескладового U є окрема літера в білоруській мові.  Введення такої літери полегжить російськомовним вимовляти нескладовий U в кінці слів, де росіяни вимовляють F.

 

Недоліки розкладки: мертва клавіша на місці Ž. Можливо, краще перенести Ž на іншу клавішу. Можливо, краще зробити мертвою клавішу F, яка рідко вживається.

  

Статті

Статей немає.